BANER
Mamry Giżycko

Z GIŻYCKA DO… BUNDESLIGI

A dokładniej: do 4. Bundesligi. Okazuje się, Drodzy Państwo, że za zachodnią granicą mamy swojego “ziomka”. W zespole SG Wattenscheid 09 gra bowiem urodzony w Giżycku Matthias Tietz, który z całą pewnością przydałby się w zespole “Gieksy”.

Mateusz Tyc – bo tak nazywał się, gdy mieszkał w Giżycku – przyszedł na świat w lutym 1990 roku. W Mamrach nigdy nie miał okazji zagrać, albowiem jego rodzina wyemigrowała do Niemiec, gdy chłopiec miał zaledwie dwa lata. Piłkarskiego rzemiosła giżycczanin uczył się więc na Zachodzie, grając w juniorskich drużynach SV Scherpenberg, SV Haesen/Schonscheide, TV Asberg 1897 i MSV 02 Duisburg. W tej ostatniej zadebiutował także jako senior, a po odejściu z MSV kontynuował karierę w SC Wiedenbruck 2000, Sportfreunde Lotte, SV Wilhelmshaven 92 i BSV Schwarz – Weiss Rehden. Ostatnie dwa sezony defensywny pomocnik spędził w SG Wattenscheid 09 (grali tam niegdyś były reprezentant Polski Marek Leśniak oraz obecny trener Cracovii Kraków Michał Probierz), w którym rozegrał 55 spotkań, strzelając 4 gole. Kilka lat temu Tietzem interesowali się nim skauci ŁKS Łódź i Zawiszy Bydgoszcz, a jego nazwisko przewijało się w mediach w kontekście gry dla reprezentacji Polski zdolnych piłkarzy młodego pokolenia, którzy przed laty wyjechali z kraju (ostatecznie wszystkie te tematy skończyły się na rozmowach). Wartość Matthiasa Tietza wyceniana jest obecnie na 100 tysięcy euro (w ubiegłym roku była o 25 tysięcy euro wyższa).

Matthias Tietz (w środku) w barwach SV Wilhelmshaven 92 w meczu z Borussią Dortmund. Z lewej słynny Gabończyk Pierre – Emerick Aubemayang, obecnie gracz londyńskiego Arsenalu