BANER
Mamry Giżycko

NASZ PIERWSZY RYWAL – OLIMPIA II ELBLĄG

W ubiegłym sezonie nie grali w okręgówce, nie było ich również w trzeciej lidze, a jednak znaleźli się w gronie czwartoligowców. Piłkarze Olimpii II Elbląg – bo o nich mowa – już w najbliższą niedzielę (12 sierpnia) zawitają nad Niegocin, by powalczyć z naszymi Mamrami o pierwsze punkty. Co wiemy o przeciwniku, który z ligowej mapy Warmii i Mazur zniknął 3,5 roku temu?

Na początku wyjaśnijmy, dlaczego elblążanie zagrają w czwartej lidze, skoro w ostatnich latach nie grali na żadnym szczeblu (drużyna została wycofana z rozgrywek okręgówki po rundzie jesiennej w sezonie 2014/2015). Otóż 17 lipca ubiegłego roku Zarząd Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej ustalił zasady zgłaszania drużyn rezerwowych przez kluby szczebla centralnego oraz trzeciej i czwartej ligi. Zgodnie z nowymi przepisami kluby chcące zgłosić swoich “rezerwistów” do gry w sezonie 2018/2019 musiały to uczynić do końca lipca 2017 roku i tak właśnie (jako jedyna) uczyniła drugoligowa Olimpia Elbląg. W sezonie 2019/2020 na takiej samej zasadzie w czwartoligowym towarzystwie znajdą się rezerwy olsztyńskiego Stomilu (co – podobnie jak w przypadku zgłoszenia elblążan – spowoduje konieczność degradacji dodatkowego zespołu).

Co wiemy o rezerwach Olimpii? Niedzielny rywal Mamr to zdecydowanie najmłodszy zespół w stawce szesnastu czwartoligowców – jedyna drużyna ze średnią wieku poniżej 20., ba! – nawet poniżej 18. roku życia. Trzon ekipy stanowią bowiem juniorzy (większość rocznik 2001), którzy w ubiegłym sezonie wywalczyli awans do Centralnej Ligi Juniorów Młodszych. W razie potrzeby drużyna może być uzupełniana zawodnikami z pierwszego zespołu, ale w inauguracyjnym starciu w Giżycku wzmocnień z pewnością nie będzie. Tego samego dnia drugoligowcy grają bowiem ligowy mecz z Siarką Tarnobrzeg.

– Generalnie Olimpia II to projekt, w którym młodzież wchodzi do dorosłej piłki bez okresu aklimatyzacji – mówi trener elblążan Szymon Waga.

Przeskok do seniorskiego futbolu był dla elblążan bardzo bolesny – w pierwszym sparingu otrzymali oni bowiem surową lekcję gry w piłkę nożną (0:7), a w roli profesora wystąpił czołowy trzecioligowiec Huragan Morąg. Potem przyszedł remis 2:2 z Polonią Pasłęk (klasa okręgowa) i przegrana 0:2 z Powiślem Dzierzgoń (czwarta liga pomorska). Ostatnim sprawdzianem przed ligowym starciem z Mamrami był mecz z rezerwami Sokoła Ostróda w ramach pierwszej rundy Wojewódzkiego Pucharu Polski. I tu elbląska młodzież naprężyła muskuły, wygrywając aż 9:0.

Niedzielny mecz Mamry Giżycko – Olimpia II Elbląg rozpocznie się o godz. 16.00 na stadionie MOSiR przy ul. Moniuszki 5. Zapraszamy!